Polyester Objeler Nasıl Boyanır ?

Polyester Objeler Nasıl Boyanır ?

16.09.2020
Polyester objelerde akrilik boya kullanılır. Hobi işi ile uğraşanlar marka konusunda yeterince bilgi sahibidirler. Kaliteli ve biraz daha yüksek akrilik boyalar olduğu gibi daha uygun boyalar da mevcuttur. Bloğumda genel olarak değindiğim tema, hobi severlere veya evine katkı olsun diye bu işle uğraşan hanımlara her zaman en uygun ve açıklayıcı bilgi esas temamdır. Bu yazımda sizlere alternatif ve daha uygun boyama metodunu aktarmaya çalışacam. Belki de takipçilerimin ilk defa göreceği yöntemler olacak.,

İlk işimiz olarak aldığımız objenin rengine bakıyoruz. Diğer yazılarımda da belirttiğim gibi objenin bembeyaz olması onun kesin kaliteli olduğuinu göstermez. Ancak kaliteli ve renginin beyaz olduğunu varsayarsak bu objemiz için astar kullanmamıza gerek yok. Zaten taban rengi beyazdır. Tabi rengi koyu ise yani griye çalıyor ise yapacağınız renge göre astar kullanmamız gerekecek. Yine masraftan kaçınmak için eğer koyu renk obje yapacak iseniz astar kullanmayın.

Şimdi gelelim uygun boyayı nasıl alacaz? Veya uygun boyayı nasıl yapacaz?


Akrilik boyaların dışında kullanacağımız boya toz yaldızlardır. Evet piyasada uygunu da mevcuttur. Kalitesine göre daha yüksek fiyatlı olanıda. Tercih size kalmıştır. Renk olarak Altın toz, sedef toz, bakır toz, gümüş toz gibi birçok renk mevcuttur. İsteğinizde göre gram olarak satın alabilirsiniz.

Alıdığınız tozu boya olarak kullanabilmeniz için yapmanız gerekenleri maddeler haline yine anlatmaya çalışayım:


  • Aldığınız toz boyayı demir bir kaba koyuyoruz.
 
  • Başka bir yazımda detaylı anlatmaya çalışacağım yat verniği toz boyanın üzerine döküyoruz.
 
  • Ve iki maddeyi bir süre iyice karıştırıyoruz.
 
  • Bu karışıma bir miktar tiner katabiliriz boya miktarını arttırmak için. Ancak tiner boyayı incelteceğinden bir kat fazla atmanız gerekebilir. Fazla katmayın.
 
  • Genel olarak sprey ile uygulaması yapılır ancak evde bu imkan olmadığından fırça uygulamasında her objeye vuruş için karıştırıp uygulamalıyız.
 
  • Yat verniği kullandığımız için boyamamız parlayacaktır. Anca yeterli gelmez ise obje tamamen kuruduktan sonra, yat verniği tiner ile incelterek üzerine uygulayabiliriz.
  • www.suluhan.com.tr web sitemizde tüm polyester malzemeleri , polyester boyaları, akrilik boyaları bulabilirsiniz. 
  • Suluhan çarşısındaki tüm ürünleri bu siteden tedarik edebilirsiniz.