Makrome nedir? Makrome Nasıl yapılır ?

Makrome nedir? Makrome Nasıl yapılır ?

16.09.2020
Teknik tanım açısından bu uygulama, basit bir yapı ile birlikte püf noktalarına uyarak el düğümleri sayesinde yapılan bir örgüsü stili şeklinde bilinmektedir. Bahsedildiği şekilde hem hobi hem sanat olarak hem de aksesuar üretimi için bu teknik uygulanabilir. Her iki koşulda da temel amaç, kullanım alanı oluşturacak dekoratif ürünler elde etmektir.

Çok uzun yıllardır toplumumuz tarafından özellikle ev hanımları ve gençler için bu uygulama keyifli bir tercih oluşturmuştur. Ancak yapılan makrome örgüsü uygulamalarında daha çok akla gelen malzeme saksı askısı olarak bilinmektedir. Ancak saksı askısı dışında da duvar süsleritavan askıları veya çanta gibi birçok farklı malzemenin üretimi için bu uygulama tercih edilebilir.

makrome1

 

Makrome Nasıl Yapılır?

Öncelikle bu sanat dalı veya üretim alanına başlamadan önce temel düğüm atma tekniklerinin öğrenilmesi gerekir. Çalışmalara başlamadan önce bijuteri mağazaları, tuhafiyeler veya hobi ürünleri satılan alanlardan malzemeleri temin etmeniz gerekir. Temel olarak çerçeveyi oluşturacağınız bir ahşap veya plastik malzeme için halkaaskımetal veya ahşap çubuk gibi bir ürün seçilebilir. Bu parçanın seçilmesinde yapılacak uygulamanın sonucunda elde edilecek sonuç göz önünde bulundurulur.

Klasik bir örnek olarak saksılık uygulaması yapmak istiyorsanız, saksının içine rahatlıkla oturabileceği bir çember tercih edebilirsiniz. Bu çemberin üzerinde örgü uygulamalarını gerçekleştirmek için bu uygulama için özel üretilmiş kalın ipliklerden temin etmeniz gerekir. Ayrıca örgü arasında süsleme için kullanılabilecek boncuk, kumaş parçaları, özel taşlar veya süsleme parçaları temin edebilirsiniz.

Temin ettiğiniz tüm parçalar ile birlikte hayalinizde canlandırdığınız modeli ortaya çıkarmak için düğüm tekniklerini deneme yanılma yöntemi ile kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Düğüm tekniği açısından örgü yapılırken en önemli ayrıntı düğüm atma sırasında ipi olabildiğince germenizdir. Bu nedenle bir şiş veya tahta üzerinde germe yöntemi ile iplere düğüm atarak, makrome örgü uygulamanızı devam ettirebilirsiniz.

makrome2

Makrome Örgü Düğüm Teknikleri

Kullanılan iki farklı düğün yöntemi yer almakla birlikte kare veya sarma düğüm uygulamaları bulunmaktadır.

Kare düğüm yöntemini tercih ettiğinizde, çift düğüm şeklinde de adlandırılan bu işlem için 4 ip aynı hiza üzerinde kullanılır. Orta kısımda 2 adet, sağ ve sol kısımda birer adet ip, tahta veya uygulama metali üzerinden 2 kat şeklinde sabitlenir. Sağ taraftaki ip, ortadaki 2 ip üzerinden alınarak, alttan geçirilir ve orta iki ipin arasındaki boşluktan çıkarılır. Sonrasında dışta kalan ip çekilerek, düğüm atma işlemi sağlanır. Bu işlem bir sağ taraftan bir sol taraftan düğüm atılması ile birlikte düzenli ve estetik bir görüntü oluşturur. Önemli bir ayrıntı olarak ip uzunluklarının doğru tespit edilmesi gerekir.

Diğer yöntem olan sarma tekniği için bir ip ortadan ikiye katlandıktan sonra uygulama tahtası üzerinde sabitlenir. İpin bir tarafı gergin şekli getirildikten sonra boşta kalan diğer ip gergin ipin üzerine getirilir. Sonrasında gergin ipin altından kavisli şekilde geçirildikten sonra ortaya çıkan boşluğun içerisinden geçirilerek düğüm atılır. İşlem sağ veya sol ip üstünde ya da her ikisinde de uygulanarak farklı bir görüntü sağlanabilir.

Tüm uygulamalarda düğümler arasında değişik boşluklar bırakmak veya boncuk gibi aksesuarlar eklemek motiflerde değişiklik sağlar. Yine farklı düğüm teknikleri ile oluşturduğunuz parçaları birbirine düğüm ederek de daha komplike modeller elde etmek mümkün olacaktır.

Örnek Makrome Örgü teknikleri:

makrome4

Tüm makrome ürünlerine buradan ulaşabilirsiniz.